Grunt to rodzinka, grunt to rodzinka
Bo kto rodzinkę fajną ma
Nie wie co bieda, bo gdy potrzeba
To mu rodzinka zawsze da

ŚWIĘTO RODZINY W WITRYŁOWIE

 

W niedzielę, 3 lipca, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej  oraz ich rodzice zorganizowali  imprezkę z okazji „Święta Rodziny”. Jej celem była nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim wzmacnianie więzi rodzinnych i integracja środowiska lokalnego, gdyż uczestniczyli w niej nie tylko mieszkańcy naszej miejscowości, ale i sąsiednich. Mimo padającego deszczu sala Domu Ludowego wypełniła się po brzegi. Uczestników „Święta Rodziny” było więcej niż w roku ubiegłym. Przybyłych gości serdecznie powitała dyrektor szkoły Joanna Hocyk, która korzystając z obecności rodziców przekazała na ich ręce  serdeczne podziękowania za pracę na rzecz szkoły w mijającym roku szkolnym. Podziękowała również wszystkim ludziom „wielkiego serca” za wsparcie jakie okazali w trakcie roku szkolnego oraz przy organizacji tego wyjątkowego święta. W zaszczytnym gronie znaleźli się: Roman Kopija, radny Adam Domowicz, sołtys Agnieszka Węgrzyńska, Rada Sołecka, Bogumiła Domowicz, Zofia i Dariusz Kot, Renata i Bogusław Klimowicz, Mariola Cieczka, Barbara Nester, Lucyna Bluj, Robert Mazur, Mariusz Półtorak, Wojciech Myrta, Anna Piegdoń, Urszula Kornecka, Państwo Jaskólscy, PBS oddział w Dydni, Pass-Pol Sanok, GS Dydnia, GOKiB Dydnia,  Komputronik, El-BUD Sanok, Mont-inox sp. z o.o. Sanok oraz zaprzyjaźniony zespół muzyczny LIPSTICK. Wśród zaproszonych gości obecna była Sekretarz Gminy Dydnia Beata Czerkies, radny Adam Domowicz i sołtys Agnieszka Węgrzyńska. Zebrani rodzice i inni członkowie rodzin z uśmiechem na twarzy, z wielką dumą, a nawet z łezką w oku oglądali występy swoich pociech. Dzieci dały wspaniały popis swoich zdolności i umiejętności recytatorskich, tanecznych i wokalnych. Program artystyczny rozpoczęli uczniowie klas 0-I,  którzy przywitali rodziców wierszami i piosenkami zachęcając do wspólnej zabawy. Następnie zatańczyli „Trojaka” oraz wykonali piosenkę „Zasiali górale”. Miłym zaskoczeniem była recytacja wiersza przez Pana Zenona Kochanowskiego. Wiersz ten był oczywiście autorstwa Pana Zenona i opowiadał o okolicznościach witryłowskiej przyrody. Zwieńczeniem programu artystycznego był wystąp  Mansardy - Dziewczęcego Zespołu Wokalnego z Niebocka pod kierownictwem Pani Jadwigi Rajtar-Żaczek. Dziewczyny pięknie zaśpiewały piosenki turystyczne i rozrywkowe, za co otrzymały gromkie brawa. Po części artystycznej wszystkie dzieci uczestniczące w rodzinnym spotkaniu zostały obdarowane bogatymi upominkami. Punktem kulminacyjnym była wesoła zabawa z klownem. Przy wspaniałej muzyce zespołu LIPSTICK i suto zastawionych stołach wszyscy znakomicie się bawili do późnego wieczora.  

P.S Równorzędnie ze „Świętem Rodziny” w Witryłowie, w Grabówce odbyły się zawody strażackie, w których „nasi dzielni chłopcy” zdobyli 3 miejsce. Po powrocie z zawodów witani owacjami na stojąco strażacy dołączyli się do wspólnej rodzinnej zabawy.

Zakończenie roku szkolnego

 

W dniu 24 czerwca wszyscy uczniowie naszej szkoły spotkali się na wspólnej uroczystości wraz z rodzicami, nauczycielami i dyrekcją szkoły. Pani Dyrektor pogratulowała wszystkim zdobycia nowych umiejętności, wspaniałych osiągnięć w nauce, jak także konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Rodzicom podziękowała za zaangażowanie w życie klas i całej naszej szkoły, a nauczycielom i dzieciom za bardzo ciężką pracę podczas całego roku szkolnego. Po uroczystości wszyscy uczniowie otrzymali świadectwa promocyjne.

Życzymy wszystkim uczniom, aby wakacyjne miesiące były wielkim odkrywaniem świata, a oni jego badaczami i odkrywcami…

Dzień Dziecka

 

2 czerwca 2016 roku razem z naszymi przyjaciółmi ze Szkoły Podstawowej w Temeszowie obchodziliśmy  Dzień Dziecka. Tego dnia wybraliśmy się na Pańską Górkę w Witryłowie, gdzie czekał na nas grill, na którym piekliśmy kiełbaski. Po posileniu się czekała na nas  kolejna atrakcja –  Pan Roman Kopija oprowadził nas po przepięknej posiadłości co można zobaczyć na dołączonych zdjęciach. Dziękujemy bardzo rodzicom obu szkół za pomoc w organizacji tego ważnego dla naszych dzieci święta. Dzień ten z pewnością na długo zapisze się w naszej pamięci.

Tradycyjnie już tego dnia naszą szkołę odwiedził Pan Radny Adam Domowicz, który życzył wszystkim dzieciom dużo zdrowia, szczęścia, radości i spełnienia marzeń a do życzeń dołączył lody. Odwiedziła nas również Pani Sołtys Agnieszka Węgrzyńska, która również obdarowała nas lodami.

Wycieczka do Szkoły Muzycznej

 

We wtorek, 24 maja odwiedziliśmy Szkołę Muzyczną w Dydni. Mieliśmy możliwość wysłuchać utworów w wykonaniu uczniów tej szkoły. Artyści zagrali na różnych instrumentach, między innymi na skrzypcach, akordeonie, flecie, saksofonie i trąbce. Po koncercie zwiedziliśmy całą szkołę i uczestniczyliśmy w zajęciach z rytmiki. Po powrocie do szkoły uczniowie wykazywali duże zainteresowanie instrumentami muzycznymi, być może za kilka lat będziemy podziwiać grę naszych absolwentów.

Uczniowie Szkoły w Witryłowie podbijają telewizję, harcują w Fantazji i podziwiają wystawę budowli z klocków Lego.

 

W dniu 6 maja 2016 roku byliśmy organizatorami całodniowej wycieczki do Rzeszowa. Razem z nami wybrali się również  uczniowie  ze szkoły w Temeszowie, Obarzymie i starsi koledzy ze szkoły w Końskiem. Pierwszym punktem naszej wycieczki było odwiedzenie siedziby Telewizji Rzeszów, mieszczącej się przy ul. Kopisto 6. TVP Rzeszów to oddział regionalnej telewizji publicznej, nadającej swój program na terenie województwa podkarpackiego. Telewizja Rzeszów nadaje dziennie kilka godzin własnego programu, w którym dominuje tematyka informacyjno-publicystyczna podejmująca zagadnienia z regionu. Program wycieczki obejmował wizytę w pomieszczeniach archiwum, reżyserce i w studiu telewizyjnym. W archiwum uczniowie mieli okazję zobaczyć profesjonalne taśmy nagraniowe oraz sposób ich przechowywania. Największym zainteresowaniem cieszyło się studio, gdzie uczestnicy wycieczki mogli „na żywo” obejrzeć miejsce emisji programów i skonfrontować swoje wyobrażenia o tym miejscu z rzeczywistością. Uczniowie wcielali się w role spikera, dziennikarza, operatora kamery lub prezentera pogody. Wizyta w rzeszowskim ośrodku telewizji okazała się dla wszystkich uczestników wycieczki ciekawą lekcją i świetną zabawą. Po wizycie w telewizji nadeszła pora na szaleństwa i zabawę w Sali Zabaw „FANTAZJA”. Dzieci mogły korzystać z ciekawych konstrukcji zabawowych, wielopoziomowych labiryntów, basenów z piłeczkami, dmuchanych zjeżdżalni, plastikowych domków, samochodzików, ścianki wspinaczkowej i wielu innych atrakcji. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na zakończenie wszyscy otrzymali bańki mydlane.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie największej w Polsce edukacyjnej Wystawy Budowli z klocków Lego. Wśród eksponatów uczniowie mogli zobaczyć największy na świecie samolot z miliona klocków Lego. To Air Force One, czyli Boeing 747 należący do prezydenta USA. Samolot wykonany jest w skali 1:7, ma prawie 11 m długości, niemal 10 m rozpiętości skrzydeł i blisko 3 m wysokości. Kolejnym eksponatem z klocków Lego była figura Roberta Lewandowskiego, reprezentanta Polski w piłce nożnej i gwiazdora Bayernu Monachium. Figura Lewandowskiego została wykonana z 70 tysięcy klocków (skala 1:1 ). Inną postacią z klocków Lego, jaką zobaczyliśmy podczas wystawy to figura Roberta Wadlow’a, najwyższego w historii człowieka – 272 cm wzrostu. Do zbudowania tak wysokiej postaci w skali 1:1 nie wykorzystano żadnego wewnętrznego stelaża. Model składa się wyłącznie z klocków – zużyto ponad 100 tys. elementów. Podziwialiśmy również w całości wykonaną z klocków Interaktywną Mapę Europy, która pokazuje granice państw, ich stolice, flagi, a także księstwa europejskie. Dzięki niej mogliśmy poszerzyć wiedzę dotyczącą najważniejszych organizacji europejskich. Niezapomniane wrażenia wywarły na nas makiety kolejowe z jeżdżącymi pociągami z klocków Lego i ogromny niszczyciel gwiezdny Venator. Wyjątkowym dodatkiem były także makiety autorskie, m.in. Baza Księżycowa, Wioska i Zamek Średniowieczny oraz hit wystawy – makieta przedstawiająca dworek w Soplicowie. Ogromną atrakcją cieszyły się eksponaty o tematyce militarno-historycznej: bitwa na Łuku Kurskim, lądowanie w Normandii czy kilkadziesiąt miniatur czołgów i pojazdów wojskowych. Wśród eksponatów pojawiła się seria zaprogramowanych robotów. Mogliśmy m.in. zagrać z robotem w kółko i krzyżyk, obserwować maszynę kroczącą AT-ST z filmu „Gwiezdne Wojny”. Na zakończenie mogliśmy pobawić się w  strefie  zabaw klockami – Fun Park, gdzie przy stolikach budowaliśmy z klocków, bawiliśmy  się w strefie Duplo, wznosiliśmy różne konstrukcje z dużych klocków. Budowaliśmy różnego rodzaju pojazdy, które testowaliśmy na specjalnie przygotowanych torach zjazdowych. Bawiliśmy  się też przy ścianie „do pisania klockami”. Zarówno wystawa jak i cała wycieczka bardzo się wszystkim podobały i na długo pozostanie nam w pamięci. Zadowoleni, uśmiechnięci i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

                     Spektakl Wrocławskiego Teatru Młodego Widza – „Baśnie Polskie”

 

4 kwietnia, oczywiście z naszymi przyjaciółmi ze szkół w Temeszowie, Końskiem i Obarzymie, wybraliśmy się  do Sanockiego Domu Kultury  na spektakl składający się z trzech przedstawień: „Szewczyk Dratewka”, Żywa woda”, „Złota Kaczka”. Niespotykane formy teatralne, przepiękne lalki, barwne kostiumy, przecudna muzyka, dekoracje, gra świateł i znakomita gra aktorska sprawiły, iż z ogromnym zaciekawieniem obejrzeliśmy widowisko, a poza tym zostaliśmy zabrani do źródła, w którym każdy może dostać odpowiedź na pytanie: „Co jest miarą prawdziwego człowieka”. Do tego mieliśmy okazję zobaczyć piękne lalki, kukiełki, maski i teatr cieni. Chociaż czasem groźnie było i tak wszystko dobrze się skończyło! Nie straszne nam smoki i diabełki, ani nawet Baba Jaga! Przecież i tak wiedzieliśmy, że to aktorzy. Było naprawdę śmiesznie. A wycieczkę uznajemy za bardzo udaną!

Rozstrzygnięcie konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną

 

W Polsce świętujemy dni Wielkiej Nocy od XIII wieku. I nie ma w naszej tradycji drugiego, tak bogatego w swoiste obrzędy, i tak bardzo obsypanego symboliką święta jak Wielkanoc. Przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje wielkanocne chronią nasze rodzime święta przed komercjalizacją i syntetycznością i  powodują, że ciągle są to święta wielobarwne, religijne i w pewnym stopniu magiczne. Najbardziej popularne symbole wielkanocne to oczywiście palemka i zdobione jajka.

W dniu 14 marca 2016 r. w Zespole Szkół w Dydni odbyła się kolejna edycja konkursu na najpiękniejszą palmę i pisankę wielkanocną. Zaproszoną młodzież wraz ze swoimi opiekunami przywitała dyrektor Zespołu Szkół w Dydni Iwona Pocałuń, a o pochodzeniu palmy  i pisanki opowiadała bardzo ciekawie  Pani Zofia Żebrak.

Sztuka robienia pięknych okazałych palm oraz kolorowych pisanek jest już tradycją naszej gminy. Kolejną już edycję konkursu palm i pisanek wielkanocnych zorganizował Wójt Gminy Dydnia, Zespół Szkół w Dydni oraz Gminny Ośrodek Kultury w Dydni. Naszą szkołę w konkursie reprezentował Szymon Sabat kl.0 (pisanka) i Oliwia Hocyk kl. I (palma). Praca Oliwki zajęła III miejsce. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.

                                                            Dzień Babci i Dziadka

 

W tym roku trochę później niż wskazuje kalendarz, bo aż 14 lutego, wnuczęta zaprosiły babcie i dziadków z całej naszej miejscowości na piękną uroczystość z okazji ich święta. W Sali Domu Ludowego w Witryłowie szanowni seniorzy obejrzeli program artystyczny przygotowany specjalnie dla nich przez uczniów naszej szkoły. Dzieci, poprzez wiersze i piosenki, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły Joanna Hocyk, która serdecznie przywitała przybyłych gości i złożyła  życzenia wszystkim babciom i dziadkom. Następnie głos zabrała Sołtys Agnieszka Węgrzyńska, Radny Adam Domowicz, Wójt Gminy Dydnia Jerzy F. Adamski oraz Dyrektor GOKBPiW w Dydni Jacek Adamski. Wśród gości zaproszonych była również Sekretarz Gminy Beata Czerkies oraz Sołtys miejscowości Siedlanka Małgorzata Rutkowska wraz z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich. Panie zaprezentowały przyśpiewki ludowe charakterystyczne dla powiatu kolbuszowskiego oraz zaprezentowały kilka humorystycznych scenek, za które otrzymały gromkie brawa. Swoje umiejętności artystyczne dla naszych kochanych seniorów zaprezentowała również młodzież z naszej miejscowości. Po zakończeniu programu artystycznego babcie i dziadkowie otrzymali od swoich wnuków bukieciki z różyczek i piernikowe serduszka. Dzieci i panie nauczycielki w podzięce za przygotowany występ zostały nagrodzone czekoladami, które wręczył Pan Jan Nawrocki. Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla  babć i dziadków. Dzień w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości… Jedna z sentencji głosi: „Serce  jest bogactwem, które się nie sprzedaje ani nie  kupuje, ale które się ofiaruje” (Gustaw Flaubert). Dlatego też dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło i życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia. Gorące podziękowania kierujemy również dla rodziców i przyjaciół naszej szkoły za przygotowanie  pysznego poczęstunku dla naszych wspaniałych gości, którzy przy suto zastawionych stołach miło spędzili niedzielne popołudnie.   

Spotkanie z misjonarzem ks. Wojciechem Pelcem

 

 4 lutego br. w naszej szkole odbyło się spotkanie z długoletnim misjonarzem pełniącym posługę w Paragwaju – ks. Wojciechem Pelcem. Ks. Wojciech w barwny i obrazowy sposób opowiadał o realiach z jakimi zetknął się podczas posługi, którą pełnił w ramach misji w Ameryce Południowej. Praca misjonarzy w Paragwaju nie należy do najłatwiejszych. Kraj leży w środkowej części kontynentu, bez dostępu do morza, w strefie klimatu zwrotnikowego. Ks. Pelc podkreślił, że częste pokonywanie olbrzymich odległości, po wątpliwej jakości drogach w temperaturach oscylujących w granicach 40 stopni, stanowiło jedno z większych wyzwań podczas jego pracy misyjnej. W trakcie spotkania ksiądz podzielił się  wspomnieniami o ewangelizacji, różnicach kulturowych, jego relacjach z władzami Paragwaju i przyrodzie. Podczas prelekcji dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o kulturze Paragwaju, a  zaprezentowane rekwizyty oraz zdjęcia pomogły zobrazować opowiadane historie. Spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci, szkoda tylko, że z powodu choroby nie wszyscy nasi uczniowie mogli uczestniczyć w tym szczególnym wydarzeniu.

Zabawa karnawałowa

„Światła błyszczą tuż przed szkołą,
w szkole gwarno i wesoło.
Już się zaczął wspólny taniec
nikt bez pary nie zostanie.
Zabawa, szkolna zabawa, karnawał,
radość i wrzawa”.

 

 

W środę 20 stycznia odbyła się w naszej szkole wspaniała zabawa karnawałowa. Dzień niecierpliwie oczekiwany przez wszystkich uczniów naszej szkoły. Wspaniałą atmosferę wyczarował DJ Krzysztof, który w brawurowy sposób poprowadził wspaniałą zabawę. Na parkiecie bawili się wspólnie uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas I – III. DJ inspirował dzieci do szalonej, radosnej zabawy, którą urozmaicał licznymi konkursami z nagrodami. Przy takich hitach jak „Makarena”, „Gangnam Style”, „Bałkanica”, „Ona tańczy dla mnie”, „Kamień z wielkim love”, „Kaczuszki” czy „Jedzie pociąg z daleka” tańczyli wszyscy bez wyjątku. W czasie przerwy uczniowie otrzymali słodki poczęstunek i owocowe soki. Dziękujemy DJ Krzysztofowi dzięki, któremu  nasza karnawałowa zabawa udała się jak nigdy i na długo pozostanie w naszej pamięci.

                                                Klaun Walduś bawi i rozśmiesza

 

Naszą szkołę odwiedził 21.12.2015r. Klaun Walduś. Wyjątkowy gość oczarował wszystkich uczniów. Pod największym wrażeniem były dzieci, które chętnie asystowały Klaunowi przy zabawnych pokazach. Razem z nim demonstrowały różne ciekawe sztuczki, brały udział w zabawnych zawodach i scenkach. Wspaniały pokaz i magiczne umiejętności nie tylko bawiły, rozśmieszały, ale i uczyły. Klaun Walduś przypomniał naszym wychowankom jak ważny w życiu każdego człowieka jest sport i zdrowe odżywianie. Hasłem występu było: „Jedz owoce, chrup warzywa, bo od tego sił przybywa”. Zabawa była wspaniała! Dziękujemy Klaunowi Waldusiowi za pokaz i zapraszamy ponownie!

 

                                                            Spotkanie Wigilijne w Witryłowie

 

Z ciepłem i blaskiem bijącym z Betlejemskiego Żłóbka kojarzą się najpiękniejsze i najbardziej rodzinne święta w roku – Boże Narodzenie.

Taki też był w Szkole Podstawowej w Witryłowie 8 grudnia 2015r. To właśnie w tym dniu odbyła się uroczysta Wigilia środowiskowa, którą w tym roku przygotowali rodzice uczniów naszej szkoły. Organizatorami tego pięknego spotkania był Wójt Gminy Dydnia Jerzy F. Adamski oraz Stowarzyszenie „Ziemia Dydyńska przyjazna Dzieciom”.

Spotkanie wigilijne rozpoczęło się jasełkami w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Witryłowie. Występ ten wprowadził wspaniały, świąteczny nastrój wśród wszystkich uczestników. Mali artyści przedstawili gościom piękny program o narodzinach Jezusa w Betlejem. Po występie uczniów naszej szkoły mogliśmy wysłuchać kolęd w wykonaniu uczennic ze Szkoły Muzycznej w Dydni Weroniki (skrzypce) i Karoliny (akordeon) Sabat.

Życzenia świąteczne złożyli wszystkim obecnym Wójt Gminy Jerzy F. Adamski, Prezes Stowarzyszenia „Ziemia Dydyńska przyjazna Dzieciom” Dorota Bluj, Sołtys Agnieszka Węgrzyńska, Radny Adam Domowicz i Joanna Hocyk dyrektor szkoły. Swoją obecnością zaszczyciły nas również pracownice GOPS-u Kierownik Teresa Szelest i Anna Pilawska, Sekretarz Gminy Beata Czerkies oraz dziennikarz z Radia Rzeszów. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia.

Świąteczną atmosferę spotkania dopełniły potrawy  wigilijne. Wśród, których były wszystkie najważniejsze: czosnek, barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i ruskie, gołąbki, grzyby na kwasie, kilka rodzajów ryby, kompot z suszu i przepyszne ciasta. Wszystkie potrawy były przygotowane własnoręcznie.

Wspólne spotkanie wigilijne, przebiegło w atmosferze rodzinnego ciepła i wzajemnej życzliwości. Wszyscy goście na pamiątkę otrzymali od społeczności szkolnej aniołki a dzieci paczki pełne słodyczy przygotowane przez Sołtys Agnieszkę Węgrzyńską i Radnego Adama Domowicza.

Dziękujemy bardzo organizatorom za to, że mogliśmy wszyscy razem spędzić ten magiczny dzień.

                                                         Spotkanie z Mikołajem

 

Jak co roku z niecierpliwością i utęsknieniem wszyscy uczniowie naszej szkoły czekali na pojawienie się niezwykłego gościa. Tegoroczna nietypowa aura nie zmyliła Świętego Mikołaja. Pomimo braku białego puchu pojawił się 4 grudnia. Wszyscy się bardzo ucieszyli z tej niezwykłej wizyty. Podczas spotkania z Mikołajem dzieci zaśpiewały specjalnie dla niego piosenki i recytowały wiersze. Pamiętały również o prezencie dla Mikołaja - w końcu tak rzadko je dostaje . Po takim powitaniu Mikołaj z radością i uśmiechem na twarzy rozdał dzieciom upominki, na które tak długo czekały. Śmiechu i radości było wiele. Na twarzach widać było wielkie wzruszenie i zadowolenie.

Do zobaczenia za rok!

Wizyta w Ośrodku Zdrowia w Witryłowie

W środowe przedpołudnie 25 listopada 2015r. uczniowie naszej szkoły złożyli wizytę w ośrodku zdrowia, gdzie zwiedzili pomieszczenia (poczekalnię, rejestrację, gabinet zabiegowy, gabinet lekarski) oraz spotkali się z pracownikiem służby zdrowia-panią pielęgniarką. Celem spotkania było poznanie zawodu pielęgniarki oraz uświadomienie dzieciom konieczności dbania o własne zdrowie, aby do późnych lat swojego życia mieć dobre samopoczucie i siły witalne do działania. Pani Ania pokazała nam różne urządzenia, z których korzysta.   Wszyscy mogli się zważyć, zmierzyć, zbadać wzrok i ciśnienie. Wycieczka do Ośrodka Zdrowia pozostanie dzieciom na długo w pamięci.

       Wycieczka na lotnisko „JASIONKA” w Rzeszowie oraz do centrum zabaw dla dzieci „FANTAZJA”


18 listopada 2015 r. nasza szkoła była organizatorem wycieczki do Rzeszowa do portu lotniczego „Rzeszów – Jasionka” oraz Centrum Zabaw dla Dzieci „Fantazja”. Na wyprawę  tradycyjnie wybraliśmy się z naszymi przyjaciółmi ze szkoły w Temeszowie i w Końskiem. Celem wycieczki było: poznanie ogólnych zasad bezpieczeństwa obowiązujących w Nowym Terminalu Pasażerskim na lotnisku „Rzeszów – Jasionka”, obserwacja odprawy bagażu i pobrania kart pokładowych oraz obserwacja kontroli bezpieczeństwa. Ponadto uczniowie zapoznali się z służbami pracującymi w porcie, obserwowali lądowanie oraz obsługę samolotu z tarasu widokowego. Ogromnym przeżyciem było wejście na teren Lotniskowej Służby Ratowniczo – Gaśniczej i przejście przez punkt kontroli bezpieczeństwa. Następnie oglądaliśmy samochody bojowe Straży Pożarnej pracującej na lotnisku oraz ich wyposażenie. Strażacy zademonstrowali m. in. sprzęt do ratowania pasażerów samolotów oraz działanie armatek wodnych. Po zwiedzaniu Nowego Terminala Pasażerskiego udaliśmy się do Centrum Zabaw dla Dzieci „Fantazja” w Rzeszowie. Spędziliśmy tam dwie godziny. „Fantazja” w Rzeszowie to największe na Podkarpaciu i jedno z większych w Polsce centrum zabaw i rozrywki dla dzieci i rodziców. Posiada między innymi tysiąc metrowy plac zabaw, mieszczący się w hali widowiskowo sportowej, zlokalizowanej w centrum Rzeszowa. Dzieciaki bawiły się tu na konstrukcji, składającej się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni, sali luster i basenów z piłkami. Dużo wrażeń dostarczyły zabawy na dmuchańcach, a także ślizgi, armatki na piłeczki oraz dziecięce pojazdy. Pełni wrażeń  i bardzo szczęśliwi wróciliśmy do domów.

                           Teatrzyk kukiełkowy - „KROWA KŁAMCZUCHA”

 

Dnia 9 listopada 2015 r. zawitali do naszej szkoły artyści teatru kukiełkowego „Tomcio” z Nowego Sącza, którzy przedstawili nam spektakl pt. „Krowa Kłamczucha”.

Sztuka w zabawnej formie opowiada o niesfornej krowie, która okłamywała swoich bliskich: gospodynię, Paulinkę, pieska, kotka i w konsekwencji gospodyni kazała jej opuścić dom. Zarozumiała krowa kłamczucha zamieszkała w domku w lesie, przeganiając z niego inne zwierzęta: lisa, niedźwiedzia i wilka. Chciała przegonić także jeża, ale ten zwinął się w kulkę i z całej siły wbił się w ciało krowy, dając jej w ten sposób nauczkę. Słysząc przeraźliwy krzyk, Paulinka odnalazła kłamczuchę w lesie i oswobodziła ją z igieł jeża. Po tym zdarzeniu krowa zrozumiała jak źle postępowała wobec swoich bliskich oraz zwierząt leśnych, przeprosiła za swoje zachowanie i obiecała nigdy więcej już nikogo nie okłamać. Potem szczęśliwa wróciła z Paulinką do domu.

Przedstawienie to oprócz sporej dawki humoru zawierało  morał  czyli naukę , która z pewnością przyda się  w kształtowaniu „młodych charakterów”, ponieważ prawdziwa przyjaźń, prawdomówność oraz umiejętność wybaczania  to cechy niezbędne każdemu człowiekowi.

Uczniowie nie tylko bardzo miło i wesoło spędzili czas, ale również poznali niedobre skutki kłamstwa, co - miejmy nadzieję - pozostanie w nich na dłużej.

,,Do krainy wiedzy drzwi Wam otwieramy” – uroczystość pasowania na ucznia klasy I 


          W dniu 14 października 2015 roku odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia szkoły podstawowej. Część artystyczną przygotowała wychowawczyni klasy I – Małgorzata Sochacka. Na uroczystość pasowania zostali zaproszeni dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i  rodzice uczniów. Uroczystość pasowania uczniów klasy I rozpoczęła się wystąpieniem dyrektora szkoły – pani mgr Joanny Hocyk, która powitała wszystkich zebranych i podkreśliła, że pierwszoklasiści po akcie ślubowania zostaną już oficjalnie przyjęci do społeczności Szkoły Podstawowej w Witryłowie. Podczas akademii uczniowie klasy I zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszym miesiącu nauki w szkole podstawowej. Pierwszoklasiści z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Po programie artystycznym dyrektor szkoły uroczyście pasowała uczniów, którzy ślubowali „(…) być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.(…)”. Wychowawczyni wręczyła pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy pasowania na ucznia oraz drobne upominki. Na zakończenie uroczystości rodzice zaprosili wszystkich na słodki poczęstunek.

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2015/16

 

1 września 2015 roku uczniowie SP w Witryłowie rozpoczęli kolejny rok szkolny. Spotkanie ze szkołą poprzedziła o godzinie 8.00 uroczysta Msza Święta w Kościele Parafialnym w Końskiem. Następnie uczniowie wraz z opiekunami, nauczycielami udali się do szkoły, gdzie o godzinie 9.00 w budynku szkoły rozpoczął się Apel. Na inauguracji nowego roku szkolnego 2015/2016 oprócz uczniów klas 0-III, grona pedagogicznego, dyrekcji szkoły obecni byli również rodzice. Uroczystość rozpoczęła Dyrektor Szkoły – Joanna Hocyk, która powitała wszystkich serdecznie. Szczególne słowa zostały skierowane do dzieci klas najmłodszych czyli oddziału „0” i klasy I oraz ich rodziców.
Pani Dyrektor poinformowała wszystkich uczniów o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w szkole. Życzyła wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.