ŚWIĘTO RODZINY W WITRYŁOWIE

 

 

,,Rodzina to kolebka, to początek wszystkich cnót.

 

W niej wyrasta człowiek.”

 

 

                        Ach, co to był za zabawa! Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców, Rady  Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Witryłowie, a także uczniów 2 lipca 2017 r. została zorganizowana nietuzinkowa rodzinna impreza. Przybyli na nią: pan wójt Gminy Dydnia  - Jerzy F. Adamski  wraz sekretarzem – panią Beatą Czerkies, pani Dorota Bluj – prezes Stowarzyszenia Ziemia Dydyńska przyjazna Dzieciom, pan Jacek Adamski - dyrektor GOKWiB w Dydni, pan Adam Domowicz – radny  naszej miejscowości, pan Tomasz Żaczek – radny miejscowości Niebocko, Pani Agnieszka Węgrzyńska – sołtys miejscowości Witryłów oraz mieszkańcy Witryłowa i okolicznych miejscowości.

 

            Zgromadzonych gości przywitała pani dyrektor SP Joanna Hocyk, która również podziękowała wszystkim ludziom wielkiego serca za pomoc przy organizacji tej uroczystości. Pani sekretarz wyraziła podziw i uznanie dla podjętej inicjatywy.

 

            Bogaty zestaw atrakcji przyprawiał o zawrót głowy. Było coś zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Spragnieni przeżyć artystycznych podziwiali efektowne występy Dziewczęcego  Zespołu Wokalnego MANSARDA z Niebocka, który prowadzi od wielu lat pani Jadwiga Rajtar – Żaczek. Dziewczyny zaśpiewały piosenki odpowiednie dla każdego, bo specjalnie tak dobrały  repertuar, aby każdy mógł w nim znaleźć coś dla siebie i wraz z nimi zanucić. Pan Zenon Kochanowski nasz lokalny witryłowski poeta zaprezentował wszystkim zebranym przepiękny wiersz „Podkarpacki wieczór”. Pan Zenon już po raz trzeci zaszczycił nas swoją obecnością i pięknymi wierszami. Pracownicy Dar – MED-u z Brzozowa pani Irenka i pan Michał pokazali co robić w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu, jak wezwać pomoc i sprawdzić przytomność. Zarówno dorośli jak i dzieci mogli poczuć się jak ratownicy. Poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowali czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem pana ratownika mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Wszystkim chętnym pani pielęgniarka mierzyła ciśnienie tętnicze krwi i poziom glukozy. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia. Dużą niewątpliwie atrakcją była przejażdżka konna a także zabawy, gry i konkursy z nagrodami, które prowadziły z harcerki z Sanoka.  

 

            Znawcy miejscowych kulinariów delektowali się kiełbaskami z grilla, pysznym żurkiem oraz różnego rodzaju przystawkami i słodkościami, których było całe mnóstwo.

 

             Dalszą część wspólnego rodzinnego świętowania umilał nam zespół muzyczny JUST -BAND, tańce i zabawy trwały do późnych godzin wieczornych.                   

 

            Czy ten Dzień Rodziny był potrzebny? Oczywiście, że tak. W XXI wieku żyjemy zbyt szybko i nie zawsze mamy czas, aby poświecić dzieciom tyle czasu, ile byśmy chcieli. Spotkanie stało się okazją do nadrobienia zaległości  rodzicielskich. Warto pamiętać, że „Radości życia rodzinnego są najpiękniejsze na świecie, a radość, jakiej doświadczają rodzice na widok swych dzieci, jest najświętsza”. Życzmy sobie, abyśmy za rok spotkali się na takiej samej uroczystości, ponieważ w tym roku bawiliśmy się wybornie. Było wesoło, miło, smacznie, zdrowo i kolorowo, po prostu rodzinnie.

 

            Nasza wspaniała rodzinna impreza nie odbyłaby się, gdyby nie ogromne wsparcie "szkolnych rodziców", firm, instytucji i osób prywatnych. Oto lista bratnich dusz SP w Witryłowie: Nadleśnictwo Dynów, firma Mont-Tok Władysław Duszyński, MARMA Polskie Folie, PBS Dydnia, piekarnia Dobry Chleb Wojciech Szuba, OSP Witryłów, Lambertz-Polonia, Eurobank, Andrzej Sabat, Roman Milczanowski, Zofia i Dariusz Kot, Renata i Bogusław Klimowicz, Ludmiła i Tomasz Jaskólscy, Agnieszka Węgrzyńska, Adam Domowicz, Roman Kopija, Mariusz Półtorak, Rada Sołecka Witryłów, Anna Śmigiel, Dariusz Hocyk, Barbara Nester, Sabina Strzałka, Janusz Leszczyk, Barbara Kochanowska, Włodzimierz Maślak, Danuta Tokarska, Agata Wolwowicz, Agnieszka Kolencio, Mariola Cieczka.

 

             W tym wyjątkowy m dniu wszyscy nasi dorośli goście otrzymali słodkie upominki, uczniowie naszej szkoły spóźnione prezenty z okazji Dnia Dziecka a pozostałe dzieci nagrody za udział w konkursach. Nikt z naszej imprezy nie wyszedł z pustymi rękoma. 

 

WYCIECZKA UCZNIÓW SP WITRYŁÓW DO RZESZOWA

 

 

30 maja razem z naszymi koleżankami i kolegami ze szkoły w Temeszowie wybraliśmy się na wycieczkę do Rzeszowa. Na sam początek udaliśmy się na spacer  Podziemną Trasą Turystyczną „Rzeszowskie Piwnice”. Przez godzinę wędrowaliśmy XVIII-wiecznymi piwnicami i korytarzami położonymi ok.10 metrów pod płytą rynku, słuchając ciekawego wykładu przewodnika o historii miasta i rzeszowskich podziemi.

 

Następnie w doskonałych humorach udaliśmy się do Muzeum Dobranocek.

 

Podziwialiśmy tutaj  lalki z filmów kukiełkowych, jak również  różnego rodzaju przedmioty, związane z popularnymi dobranockami. Wśród nich zabawki, książki, plakaty,  znaczki, opakowania po artykułach spożywczych, kosmetykach, często jeszcze z oryginalną zawartością. Bardzo podobały nam się oryginalne lalki z filmów „Miś Colargol, „Miś Uszatek”, Plastusiowy pamiętnik”, „Kolorowy świat Pacyka, Maurycy  i Hawranek”. Widzieliśmy również oryginalne szkice i folie z kadrami z filmów rysunkowych "Bolek i Lolek", "Reksio", "Porwanie Baltazara Gąbki". Dużą frajdą była możliwość  obejrzenia  projekcji filmów z pierwszymi polskimi dobranockami.

 

Z muzeum udaliśmy się do Centrum Zabaw Fantazja. Były to radosne i niezapomniane chwile w bajkowej scenerii. Dzieci z ogromnym entuzjazmem korzystały z dostępnych w Centrum Zabaw zjeżdżalni, basenów z piłeczkami, trampoliny, mini pojazdów, armatek na piłeczki, czy też automatów. Po dwóch godzinach , nawet najsilniejszym z nas, zaczęło brakować sił, dlatego też zrobiliśmy sobie krótką przerwę na poczęstunek i sok. Czas spędzony na świetnej zabawie upłynął bardzo szybko. Późnym popołudniem pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do domu.

 

Powitanie Wiosny

 

 

21 marca uczniowie Szkoły Podstawowej w Witryłowie zgodnie z tradycją pożegnali zimę i powitali upragnioną wiosnę. Ubrane w piękne kolorowe sukienki ozdobione kwiatami Marzanny wraz z dziećmi wyruszyły nad pobliską rzekę. Zebrane wokół słomianych panien dzieci krzyczały hasła "Żegnaj zimo, witaj wiosno", śpiewały piosenki o Marzannie - słomianej pannie, a przede wszystkim zapewniały, że nikt za zimą nie będzie tęsknił. Ze względów ekologicznych nasza Marzanna nie została wrzucona do rzeki, lecz spalona. Mamy nadzieję, że wiosna posłuchała uczniów i zostanie z nami na dobre.

 

Wizyta Klauna Waldusia

 

28 lutego gościliśmy po raz kolejny w naszej szkole znanego bardzo dobrze dzieciom Klauna Waldusia. Podobnie jak w poprzednich latach nasz gość zaprezentował pełen humoru, zabaw, zadań i zagadek program, w których bardzo chętnie uczestniczyły wszystkie dzieci. Śmiechu było co niemiara. Ochotnicy z zaangażowaniem wcielali się w role wymyślane przez Waldusia.  Każdy za odwagę został nagrodzony brawami oraz drobnym upominkiem. Zabawa była wyśmienita! Przez ponad godzinę dzieci bawiły się i uczyły "przez zabawę". Dziękujemy Waldusiowi za wspaniały występ i z niecierpliwością czekamy na jego następną wizytę.

Dzień Babci i Dziadka w Witryłowie

Serce  jest bogactwem,

którego się nie sprzedaje ani nie  kupuje,

ale które się ofiarowuje” (Gustaw Flaubert)

 

Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu, jedne z najmilszych i najsympatyczniejszych dni w roku. Kiedyś każdy z nas był dzieckiem i pamięta, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają dziadkowie. Obchodzone 21 stycznia Święto Babci i dzień później Święto Dziadka  to symboliczna uroczystość w kalendarzu Szkoły Podstawowej w Witryłowie. Tak naprawdę każdego dnia w roku, dziadkowie myślą i troszczą się o swoje wnuki. To właśnie oni potrafią cierpliwie wysłuchać zwierzeń i marzeń, które rodzą się w małych główkach dzieci. W tym roku ta niecodzienna uroczystość odbyła 11 lutego w Domu Ludowym w Witryłowie, gdyż jak co roku zapraszamy wszystkich seniorów naszej miejscowości na to wspólne świętowanie. Dzieci z  klas  0 – III przygotowały wspaniały występ artystyczny przepełniony radością, śpiewem, tańcem i muzyką. Nasi wychowankowie chcieli wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek kochanym babciom i dziadkom. To przecież od nich dzieci otrzymują wiele ciepła i dobra, za które warto i trzeba dziękować. Do występu dzieci przygotowały panie wychowawczynie: Irena Klimowicz i Małgorzata Sochacka. Uroczystość wypadła pięknie,  uczniowie otrzymali gromkie brawa, a babcie i dziadkowie byli dumni ze swych wnuków. Swoje umiejętności artystyczne dla naszych kochanych seniorów zaprezentowała również młodzież z naszej miejscowości. Po zakończeniu programu artystycznego babcie i dziadkowie otrzymali od swoich wnuków słodkie prezenciki. Nie obyło się także bez życzeń od Dyrektor szkoły Joanny Hocyk, Wójta Gminy Dydnia  Jerzego F. Adamskiego,  Prezes Stowarzyszenia „Ziemia Dydyńska przyjazna Dzieciom” Doroty Bluj, Radnego Adama Domowicza i Sołtys Agnieszki Węgrzyńskiej, którzy nie szczędząc ciepłych słów, życzyli Seniorom wielu szczęśliwych lat  w zdrowiu i pogodzie ducha. Swoją obecnością dopisał również Dyrektor GOKBiW w Dydni Jacek Adamski.

W tym roku nasze wspólne świętowanie uświetnił koncert w wykonaniu zespołu „Malina” z Malenisk – Gmina Leżajsk na czele z przewodnicząca KGW Panią Eweliną Cebula. „Malina” poderwała uczestników imprezy do wspólnej zabawy. Były bisy, tańce oraz wspólne śpiewanie. Naszym przemiłym gościom towarzyszyli Skarbnik Gminy Leżajsk Lucyna Bednarz, Sołtys  Stanisław Leśko oraz  Anna Golik pracownik GOK.

W przerwie między występami delegacja z Gminy Leżajsk wręczyła kosze z upominkami jako wyraz wdzięczności za zaproszenie oraz niezwykle ciepłe przyjęcie. Serdecznie dziękujemy SUPER „MALINIE” za przyjęcie zaproszenia i wspólną zabawę oraz życzymy wielu sukcesów w pracy artystycznej.

Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich Babć i Dziadków. Dzień, w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości…

Gorące podziękowania kierujemy dla rodziców i przyjaciół naszej szkoły za przygotowanie  pysznego poczęstunku dla naszych wspaniałych gości, którzy przy suto zastawionych stołach miło spędzili sobotnie popołudnie i wieczór.

Zabawa karnawałowa

 

W dniu 9. 01. 2017 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za  bohaterów znanych bajek i nie tylko. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie z DJ Krzyśkiem przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Wszyscy mogli uczestniczyć w zabawach i konkursach np.: w tańcu w parach z balonem czy na gazecie. Zwycięzcy konkursów nagradzani byli słodyczami. Atrakcją były efekty specjalne: kolorowe światła i dym. Humor dopisywał zarówno dzieciom jak i wychowawcom. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń, zresztą – zobaczcie sami! Kolejny bal karnawałowy już za rok.

Spotkanie Wigilijne

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy …”

 

Święta Bożego Narodzenia są najbardziej oczekiwanym i radosnym wydarzeniem każdego roku, na które wszyscy bez względu na wiek czekamy. Stało się już tradycją, że w tym wyjątkowym czasie oczekiwania na narodzenie Dzieciątka, zwracamy swoją uwagę na najstarszych i samotnych mieszkańców naszej miejscowości. Z myślą właśnie o nich narodziła się  inicjatywa organizacji spotkań wigilijnych.

Tegoroczne spotkanie wigilijne odbyło się w dniu 15 grudnia 2016 r. w Szkole Podstawowej w Witryłowie i przygotowane zostało przez Radę Rodziców, Radę Sołecką oraz przyjaciół naszej małej szkółki. W uroczystości wzięło udział ponad 40 osób z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Organizatorami tego pięknego spotkania był Wójt Gminy Dydnia Jerzy F. Adamski oraz Stowarzyszenie Ziemia Dydyńska Przyjazna Dzieciom. Spotkanie wigilijne rozpoczęło się jasełkami w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Witryłowie. Występ ten wprowadził wspaniały, świąteczny nastrój wśród wszystkich uczestników. Mali artyści przedstawili gościom program o narodzinach Jezusa w Betlejem. Życzenia świąteczne złożyli wszystkim obecnym Wójt Gminy Jerzy F. Adamski, Prezes Stowarzyszenia Ziemia Dydyńska Przyjazna Dzieciom Dorota Bluj, Sołtys Agnieszka Węgrzyńska, Radny Adam Domowicz i Joanna Hocyk dyrektor szkoły. Swoją obecnością zaszczyciła nas również pracownica GOPS-u Anna Pilawska. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia. Świąteczną atmosferę spotkania dopełniły potrawy  wigilijne. Wśród, których były wszystkie najważniejsze: czosnek, barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i ruskie, gołąbki, grzyby na kwasie, ryba, fasola ze śliwkami, kompot z suszu i przepyszne ciasto. Wszystkie potrawy były przygotowane własnoręcznie.
Wspólne spotkanie wigilijne, przebiegło w atmosferze rodzinnego ciepła i wzajemnej życzliwości. Wszyscy goście na pamiątkę otrzymali od społeczności szkolnej aniołki.

W świątecznej atmosferze, przy dźwiękach kolęd,  uczestnicy wieczerzy miło wspominali minione lata i cieszyli się ze wspólnie spędzonego czasu.

Dziękujemy bardzo organizatorom za to, że mogliśmy wszyscy razem spędzić ten magiczny dzień.

Spotkanie z Mikołajem

 

 

„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają

Wszystkie dzieci na Niego czekają.

Moc prezentów każdemu przyniesie,

Każe dziecko z prezentów się cieszy….”

 

 Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 5 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również  do naszej małej szkółki. Dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do szkoły  zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w szkole. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim osobiście wręczał duże paczki, a w nich – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i wierszykami. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym podopiecznym wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej Jego wizyty. Serdeczne podziękowania składamy panu radnemu Adamowi Domowiczowi i pani sołtys Agnieszce Węgrzyńskiej za wielkie zaangażowanie w przygotowanie mikołajkowych prezentów.

Podziwiamy występ artystów z cyrku SZOK

 

16 listopada 2016 roku klasa II i III wraz z wychowawczynią Panią Ireną Klimowicz wybrała się na wycieczkę do szkoły w Końskiem aby podziwiać występ artystów z cyrku "Szok". Artyści dali pokaz żonglerki, akrobacji i magii. W czasie  występu uczniowie nie tylko mieli okazję podziwiać  sztuczki cyrkowe, a także brać czynny udział w realizacji wielu z nich. Pełni zapału, z różnym skutkiem, próbowali dotrzymać kroku zawodowcom, co często wzbudzało ogólną radość. Zapierającą dech w piersiach chwilą była ta, gdy artysta pojawił się z wężem i wyszedł do publiczności, aby każdy mógł go dotknąć. Występ cyrkowców nagrodzono gromkimi brawami.

Wiwat misiu łakomczuszku
Niech nie burczy ci już w brzuszku.
My życzenia ci składamy,
Byś był jak najdłużej z nami.
Miodku zawsze miej w dostatku,
Żyj nam 100 lat nasz Misiaczku!

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia w Szkole Podstawowej w Witryłowie

 

Pluszowe misie, miłe w dotyku są ulubieńcami wszystkich dzieci. Od 100 lat towarzyszą dzieciom na całym świecie. Pocieszają, dodają otuchy i są jedną z najważniejszych przytulanek dla maluchów. Ta, jedna z najpopularniejszych zabawek obchodzi swoje święto  25 LISTOPADA. W 2002r. dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, ustanowiono ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA.

Historia pluszaka  wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902r. Wtedy to ówczesny prezydent USA Theodore Roosevelt, sam będąc myśliwym, nie dopuścił do zastrzelenia małego niedźwiadka. Na upamiętnienie tego faktu zaczęto w USA sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, które w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. Misie nazwano Teddy na cześć prezydenta.

W naszej szkole misie też miały swoje święto. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły w towarzystwie swojego pluszowego ulubieńca.

Uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci to najlepsze podsumowanie zorganizowanej imprezy.

Uroczyste pasowanie pierwszoklasistów

 

 We wtorek, 25 października b.r. w naszej Szkole odbyła się uroczystość Pasowania na Ucznia klasy I. W tym niecodziennym spotkaniu, wzięli udział rodzice, nauczyciele i oczywiście bohaterowie tego dnia, czyli pierwszoklasiści.  Uczniowie zaprezentowali  bogaty program artystyczny -piosenki, rymowanki, wierszyki przygotowane wcześniej wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Sochacką, budząc wielki aplauz i radość dorosłych. Wszystkich zebranych powitała dyrektor szkoły Joanna Hocyk m.in. takimi słowami: Witam wszystkich bardzo serdecznie, a zwłaszcza Was pierwszoklasiści w tym najważniejszym dla naszej Szkoły dniu jakim jest uroczystość pasowania na Ucznia klasy pierwszej. Dzisiejszy dzień jest szczególny dla nas wszystkich, ponieważ  złożycie pierwszą bardzo ważną obietnicę w trakcie aktu ślubowania, obietnicę bycia nie tylko dobrym uczniem i kolegą ale przede wszystkim bycia dobrym Polakiem, który kocha swoją Ojczyznę.  Po uroczystym ślubowaniu odbył się długo wyczekiwany moment pasowania. Pani dyrektor pasowała po kolei każdego na Ucznia naszej Szkoły dużą kredką przygotowaną na tę specjalną okazję. Po oficjalnych uroczystościach rodzice “pierwszaków” zaprosili uczniów i nauczycieli na pyszny poczęstunek. Oczywiście nie mogło zabraknąć w tym dniu wspólnych zdjęć. Na pamiątkę tego święta, każdy Uczeń otrzymał Dyplom Pasowania na Ucznia klasy I oraz upominek.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/17

 

   W dniu 1 września 2016 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017. Ten wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy Mszą Świętą w kościele parafialnym w Końskiem. Wszystkich zebranych w kościele przywitał ksiądz Andrzej, który sprawował mszę świętą, wygłosił homilię i dał wskazówki do pracy w nowym roku szkolnym. Następnie dyrektor naszej szkoły Joanna Hocyk przywitała uczniów po wakacjach i poinformował o sprawach organizacyjnych.