Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18

 

 

 

4 września 2017 roku w Szkole Podstawowej w Witryłowie zainaugurowano rok szkolny 2017/2018. W jednej z sal lekcyjnych zgromadzili się uczniowie, nauczyciele i rodzice.. Uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego dokonała  Dyrektor Joanna Hocyk. W nowym roku szkolnym w Szkole Podstawowej w kl.0-III będzie uczyło się 16 uczniów. Zgodnie z reformą oświaty w klasach pierwszych będzie wdrażana nowa podstawa programowa. W nowym roku szkolnym życzymy uczniom oraz nauczycielom wielu sukcesów i satysfakcji.

 

Spotkanie z Panem Zenonem Kochanowskim

 

 

13 października 2017 r. w naszej szkole uczniowie klas 0-3 mogli uczestniczyć w niecodziennym spotkaniu z Panem Zenonem Kochanowskim. Nasz gość to autor tomiku wierszy wydanego pod pseudonimem.  

 

Uczniowie przywitali gościa wielkimi brawami. Autor barwnie i dowcipnie opowiadał o swojej twórczości, czytał fragmenty swoich wierszy a także zaśpiewał piosenkę w języku francuskim. W drugiej części spotkania dzieci mogły zabawić się w dziennikarzy i przeprowadzić z pisarzem wywiad. Uczniowie zadawali wiele pytań np. ile napisał książek?, kiedy zaczął pisać i czy lubi to robić?.

 

W podziękowaniu gościowi za mile spędzony czas, dzieci wręczyły aniołka na szczęście oraz specjalnie przygotowane podziękowanie. Na końcu spotkania odbyła się wspólna sesyjka zdjęciowa.

 

Spotkanie z Panem Zenonem było dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem i dobrą zabawą.

 

Pasowanie Pierwszoklasistów

 

 

W dniu 24 października 2017 roku odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia szkoły podstawowej. Część artystyczną przygotowała Pani Małgosia wraz z uczniami. Uroczystość pasowania uczniów klasy I rozpoczęła się wystąpieniem dyrektora szkoły – pani Joanny Hocyk, która powitała wszystkich zebranych i podkreśliła, że pierwszoklasiści po akcie ślubowania zostaną już oficjalnie przyjęci do społeczności Szkoły Podstawowej w Witryłowie. Jednak zanim złożyli ślubowanie, pani dyrektor zapytała, czy wiedzą, co znaczy to słowo. Uczniowie bez trudu odpowiadali na zadane pytanie. Podczas akademii uczniowie klasy I zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszych miesiącach nauki w szkole podstawowej. Swój program artystyczny rozpoczęli wspaniałym wykonaniem wierszy i piosenki.

 

Po części oficjalnej dyrektor szkoły Joanna Hocyk uroczyście pasowała uczniów symbolicznym ołówkiem. Pierwszoklasiści ślubowali: „(…) być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły (…)”. Wychowawczyni, pani dyrektor oraz rodzice wręczyli pierwszakom pamiątkowe dyplomy pasowania na ucznia i upominki. Po uroczystości wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych pierwszoklasistów.

 

Spotkanie z pszczelarką

 

 

 

26 października 2017 roku w naszej szkółce odbyło się spotkanie dzieci z Panią Danusią Naleśnik, która prowadzi pasiekę „Pod Jodłą”. W bardzo serdecznej atmosferze Pani Danusia, a także Jej córka Justyna, opowiadała dzieciom o życiu pszczół, ich pracy i zwyczajach oraz znaczeniu w przyrodzie. Dzieci mogły z bliska obejrzeć przyrządy pszczelarza (ubranie, dymkę, ramkę), produkty wytworzone przez pszczoły (pyłek, wosk) oraz różne rodzaje miodu. Spotkanie z pszczelarką poszerzyło wiedzę dzieci na temat szeroko pojętego pszczelarstwa oraz umożliwiło bliski kontakt z produktami stworzonymi przez naturę. Miłym akcentem było próbowanie miodu oraz robienie pięknych zapachowych świeczek. Dziękujemy bardzo serdecznie obu Paniom za bardzo interesujące spotkanie.

 

Wycieczka do Rzeszowa  - Fabryka Bombek – Centrum Nauki i Zabawy Eugeniusz – Centrum Zabaw Fantazja

 

 

30 listopada bardzo wczesnym rankiem razem z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Obarzymie wybraliśmy się na całodniową wycieczkę do Rzeszowa. Dzień pełen wrażeń rozpoczęliśmy od wizyty w  fabryce bombek. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy fabryki poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek. Jednym z etapów  zwiedzania była sala, w której pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie potrząsa się, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. W „lakierni” podpatrywaliśmy jak kulki nabierają pięknych barw, a w dziale „dekoracja” przyjrzeliśmy się jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory, które nabierają wyjątkowego i unikalnego wyglądu. Mieliśmy także okazję obejrzeć różnorodne ozdoby choinkowe. Były to ręczne arcydzieła! Na zakończenie wycieczki wszystkie dzieci otrzymały bombki choinkowe z własnym imieniem.

 

Kolejnym punktem naszej wycieczki była wystawa edukacyjna Eugeniusz. Podczas prezentacji ciekawych doświadczeń, dzieci miały okazję do zgłębiania tajemnic nauki. Zorganizowane stanowiska w strefach: fizyki, kosmosu, światła, iluzji, ekodomu i anatomii człowieka, pozwoliły poznać nowe, dotychczas niepojęte, rzeczy i zjawiska.

 

Dzieci miały szansę zobaczyć:

 

- jak powstaje prąd elektryczny,
- w jaki sposób elektryzuje się nasze otoczenie i ciało,
- wyładowania elektryczne imitujące pioruny,
- wiązki światła w szklanych kulach elektro- magnetycznych,
- zjawiska optyczne
oraz wiele innych ciekawych rzeczy, które do tej pory można było spotkać tylko w bajkach.

 

Taki pokaz na długo pozostanie w pamięci widzów, a być może dla niektórych stanie się inspiracją do dalszego zgłębiania tajemnic fizyki.

 

Przysłowiową „wisienką na torcie” był pobyt w największym podkarpackim centrum rozrywki dla najmłodszych Fantazja. Dzieci w miłej i przyjaznej atmosferze spędziły czas bawiąc się na dużych dmuchanych zjeżdżalniach, w basenach z piłkami, chodząc po labiryntach rur i przejść. Następnie uczniowie spotkali się z Mikołajem i Śnieżką. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci słodkościami i prosił, aby były grzeczne przez cały rok.
Wycieczka wszystkim uczestnikom sprawiła wiele radości. Okazała się wspaniałą frajdą i

niezapomnianym przeżyciem.

Spotkanie z Mikołajem

 

 

   Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również  do naszej szkoły. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w szkole. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim osobiście wręczał duże paczki, a w nich – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się piosenką i słodkościami. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym uczniom wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich dzieci, a niektóre z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej Jego wizyty.

 

Spotkanie ze strażakiem

 

 

7 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu ze strażakiem z PSP w Brzozowie. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się czym jest czad, jak powstaje i w których miejscach może wystąpić w domach. Nasz gość wyjaśnił  jak czujki tlenku węgla i dymu mogą uchronić ludzi przed śmiertelnym niebezpieczeństwem i gdzie najlepiej je montować. Wytłumaczył, jak powinno wyglądać prawidłowe zgłoszenie do straży pożarnej oraz przypomniał numery alarmowe do straży pożarnej. To było bardzo pouczające i miłe spotkanie.

 

Spotkanie Wigilijne

 

 

18 grudnia odbyła się uroczysta Wigilia środowiskowa, którą w tym roku przygotowali rodzice uczniów naszej szkoły. Organizatorami tego pięknego spotkania był Wójt Gminy Dydnia Jerzy F. Adamski oraz Stowarzyszenie Ziemia Dydyńska Przyjazna Dzieciom.
Spotkanie wigilijne rozpoczęło się pięknymi jasełkami w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Witryłowie. Występ ten wprowadził wspaniały, świąteczny nastrój wśród wszystkich uczestników. Mali artyści przedstawili gościom piękny program o narodzinach Jezusa w Betlejem. Świąteczną atmosferę spotkania dopełniły potrawy  wigilijne. Wśród, których były wszystkie najważniejsze: czosnek, barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i ruskie, gołąbki, grzyby na kwasie, ryby, kompot z suszu i przepyszne ciasta. Wszystkie potrawy były przygotowane własnoręcznie.
Wspólne spotkanie wigilijne, przebiegło w atmosferze rodzinnego ciepła i wzajemnej życzliwości. Wszyscy goście na pamiątkę otrzymali od społeczności szkolnej aniołki.
Dziękujemy bardzo organizatorom za to, że mogliśmy wszyscy razem spędzić ten magiczny dzień a Pani Sabinie Strzałka za przygotowanie jasełek.

 

Zabawa karnawałowa

 

 

Zabawa karnawałowa  w naszej szkole jest  już tradycją. Co roku organizowana jest dla najmłodszych uczniów z klas 0-IIII. Szkolna klasa na kilka godzin zmieniła się w magiczną salę balową. Zapełniła się wszelkiego rodzaju księżniczkami, czarownicami, superbohaterami i policjantami. Mali przebierańcy z wielką chęcią brali udział w konkursach z nagrodami. Były tańce, fantastyczna zabawa i słodkie co nieco. Pyszny poczęstunek dla milusińskich przygotowały niezastąpione mamy. Dzieci bawiły się świetnie, a uśmiechy nie znikały z ich twarzy do końca balu. Naszą super zabawę prowadził DJ Krzysztof.

 

Dzień Babci i Dziadka

 

 

Goszczenie babć i dziadków na uroczystości z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Dnia 26 stycznia  odbyła się ta wspaniała impreza. Dzieciaki z niecierpliwością czekały na zaproszonych gości. Przybyli, Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje pociechy w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym. Uczniowie kl. II i III pięknie zaprezentowały bajkę pt. ”Kot w butach” natomiast przedszkolaki i pierwszaki recytowały wiersze, śpiewały piosenki i składały życzenia. Nad przebiegiem całej uroczystości czuwała Pani Sabina Strzałka, która również przygotowała całą część artystyczną i dekorację. To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny dały wyraz tego, jak ważne są to spotkania i chwile spędzone razem z wnukami. Na zakończenie części artystycznej Pani Dyrektor Joanna Hocyk złożyła gościom najserdeczniejsze życzenia, a dzieci wręczyły prezenty. Do życzeń dołączył się Wójt Gminy Dydnia Pan Jerzy F. Adamski oraz Radny naszej miejscowości Pan Adam Domowicz, który w podziękowaniu za piękny występ obdarował dzieci słodkościami. Następnie Babcie i dziadkowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Znalazła się także chwila na wspólne zabawy przy muzyce oraz konkursy. Nie zabrakło również bajek opowiadanych dzieciom przez Babcię Anielę. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami placówki szkolnej. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.

 

Spotkanie z klaunem Waldusiem

 

 

28 marca gościliśmy po raz kolejny w naszej szkole klauna Waldusia. Dzieci z radością uczestniczyły w tym zabawnym spektaklu! Klaun angażował do zabawy uczniów oraz nauczycieli, nagradzając ich słodkimi upominkami. Walduś zademonstrował wiele różnych i ciekawych sztuczek. Wizyta komika była nie tylko zabawna, ale też pouczająca. Dzieciaki obiecały mu, że zastosują się do jego wskazówek i porad. Zapewniły, że będą utrzymywać na co dzień higienę osobistą, pilnie się uczyć, systematyczne rozwijać swoje umiejętności ruchowe i artystyczne.

 

DZIĘKUJEMY KLAUNOWI WALDUSIOWI ZA BARDZO INTERESUJĄCY PROGRAM, PODCZAS KTÓREGO DZIECI MIAŁY OKAZJĘ DOBRZE SIĘ BAWIĆ ORAZ ROZWIJAĆ SWOJE ZDOLNOŚCI I POZNAWAĆ ZASADY SAVOIR –VIVRU.

 

Rozstrzygnięcie konkursu „Najpiękniejsza kartka Wielkanocna”

 

 

29 marca odbyło się wręczenie nagród dzieciom, którzy brali udział w naszym szkolnym konkursie wielkanocnym. Wszystkie kartki były przepiękne! Dziękujemy dzieciom za poświęcony czas i zaangażowanie.

 

I miejsce Oliwia Hocyk

 

II miejsce Marcin Wolwowicz

 

III miejsce Gosia Wolwowicz

 

Całodniowa wycieczka -  Dwór  w Kopytowej  - Zamek w Odrzykoniu

– Muzeum Lizaka w Jaśle

 

 

Uczniowie naszej szkoły oraz szkół zaprzyjaźnionych wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej. Dwór spełnia role muzeum wnętrz dworskich. Ekspozycję stanowią pamiątki z powstań narodowych, meble, malarstwo polskie i obce, kobierce i bibeloty. W piwnicach XVII wiecznego dworu, należącego niegdyś do zakonu cystersów powstała Piernikarnia  Kopytowska. Tam uczniowie zapoznali się z tradycją wyrobu piernika sami wykonywali i ozdabiali pierniki według własnych pomysłów. Po „wyczarowaniu”  piernikowych dzieł, dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej w pięknych, zabytkowych wnętrzach. Pozytywne wrażenia uczestników wycieczki świadczą o tym, że wcale nie trzeba jechać bardzo daleko, aby zobaczyć ciekawe miejsca. Następnym miejscem na planie naszej wycieczki był Odrzykoń. Nasz pobyt na zamku rozpoczął się od warsztatów ceramicznych, podczas których tworzyliśmy nasze pierwsze ceramiczne dzieła sztuki. Następnie wysłuchaliśmy historii zamku, zwiedziliśmy ruiny, muzeum i salę tortur. Pobyt na zamku zakończył się wspólnym ogniskiem. Ostatni punkt wycieczki był bardzo słodki, gdyż dotyczył Muzeum Lizaka w Jaśle. Już na wstępie przywitały nas ogromne lizaki, niestety nieprawdziwe, ale to co działo się później to prawdziwa uczta dla naszych dziecięcych podniebień. Oczywiście lizaki kupione w muzeum smakują, bardziej, a już te zrobione własnoręcznie najbardziej. Podczas zwiedzania mogliśmy zobaczyć stare maszyny do wyrobu, do formowania i do pakowania lizaków. Poznaliśmy również proces tworzenia karmelu, barwienia, łączenia w różne kolory oraz każde z nas mogło wykonać własnego, indywidualnego lizaka. W muzeum mogliśmy również posmakować cukrów z których produkuje się lizaki i powąchać aromatów dodawanych do karmelu aby nadać mu różne smaki. Kiedy tak naoglądaliśmy się i nawąchaliśmy stwierdziliśmy, że naszym brzuszkom też coś się należy, dlatego na koniec wycieczki zagościliśmy w McDonaldzie. To była niezapomniana wycieczka.

 

Zakończenie roku szkolnego

 

 

W dniu 22 czerwca wszyscy uczniowie naszej szkoły spotkali się na wspólnej uroczystości wraz z rodzicami, nauczycielami i dyrekcją szkoły. Pani Dyrektor pogratulowała wszystkim zdobycia nowych umiejętności, wspaniałych osiągnięć w nauce, jak także konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Rodzicom podziękowała za zaangażowanie w życie klas i całej naszej szkoły, a nauczycielom i dzieciom za bardzo ciężką pracę podczas całego roku szkolnego. Po uroczystości wszyscy uczniowie otrzymali świadectwa promocyjne.

 

Życzymy wszystkim uczniom, aby wakacyjne miesiące były wielkim odkrywaniem świata, a oni jego badaczami i odkrywcami…

 

Święto Rodziny

 

 

„Radości życia rodzinnego są najpiękniejsze na świecie,

 

 a radość, jakiej doświadczają rodzice na widok swych dzieci, jest najświętsza”.

 

 

 

30 czerwca odbyła się uroczystość z okazji Dnia Rodziny. Na ten wyjątkowy piknik  licznie przybyli najważniejsi goście – dzieci i rodzice. Święto Rodziny zainaugurowała pani  dyrektor Joanna Hocyk, która serdecznie powitała przybyłych.

 

Słoneczna pogoda i świetne humory – to dzięki temu piknik rodzinny zyskał przyjemną oprawę, a zebrani goście z uśmiechem na twarzy, z wielką dumą, a nawet z łezką w oku oglądali występy swoich pociech. Dzieci dały wspaniały popis swojej kreatywności oraz zdolności. Program artystyczny, który prowadziła pani Sabina Strzałka składał się z wierszy i piosenek. Na zakończenie części artystycznej dzieci wręczyły wszystkim uczestnikom pikniku słodkie upominki a w zamian otrzymały prezenty od rodziców. W następnej kolejności wystąpił zespół „Młoda Przepióreczka” pod „czujnym okiem” pana Dariusza Klimowicza oraz pan Zenon Kochanowski, który pięknie recytował własne wiersze.

 

Na pikniku było wiele atrakcji: ciasta, zapiekanki, przystawki, sałatki, owoce, bigos i kiełbaski z grilla. Była cukrowa wata, baloniki, zjeżdżalnie, które pogłębiły nastrój prawdziwego rodzinnego festynu. Przybyli także harcerze, którzy prowadzili zabawy, gry i konkursy z nagrodami. Dalszą część wspólnego rodzinnego świętowania umilał nam zespół muzyczny W SAM RAZ, tańce i zabawy trwały do późnych godzin wieczornych. Pani dyrektor i nauczyciele odczuwali satysfakcję i zadowolenie, że dzięki zorganizowaniu tej uroczystości przyczynili się do budowania tradycji w społeczności lokalnej. Taka uroczystość pozostawia po sobie nie tylko miłe wspomnienia, ale przede wszystkim cementuje więzy rodzinne, zachowując tym samym tradycje, jakie budowane są w społeczności lokalnej. Ponadto to dla wszystkich była okazja do spędzenia razem miłych chwil, czas wspólnej zabawy.
Dziękujemy wszystkim, którzy czynnie włączyli się w zorganizowanie tego pikniku i tym, którzy na niego przybyli.